Zaprawa klejowa szybkowiążąca

oryginalne teksty od profesjonalistów

Zaprawa klejowa szybkowiążąca

Lipiec 21, 2019 Budownictwo 0

Wykonując prace wykończeniowe zdarza się, że zaistnieje potrzeba użycia takich materiałów, które są szybkie w montażu. W sytuacji, gdy istotnym elementem jest dla nas czas zaprawa szybkowiążąca idealnie spełni swoją funkcję i pomoże nam w idealny sposób uzupełnić ubytek w danej powierzchni.

Zastosowanie zaprawy szybkowiążącej

zaprawa szybkowiążącaSucha mieszanka, która momentalnie zamienia się w materiał potrzebny do uszczelniania wycieków wody, przytwierdzenia pojedynczych elementów wykonanych z metalu w betonie oraz tynku to tak zwana zaprawa szybkowiążąca. Swoją nazwę bierze z potrzebnego czasu wiązania – jest on bardzo krótki i wynosi pięć minut. Po tym okresie można wykonywać dalsze prace zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia, gdyż zaprawa posiada właściwości mrozoodporne. Jest ona wytrzymała na niskie temperatury zatem można ją bez przeszkód stosować poza murami budynków. Służy także do uzupełniania wszelkich otworów powstałych podczas mocowania przyrządów stalowych. Nałożenie zaprawy odbywa się w kilku krokach. Najpierw suchy produkt wsypuje się do wody w odpowiednich proporcjach. Następnie przy użyciu mieszadła łączy się oba składniki do momentu, aż nie pojawiają się żadne grudki. Gdy masa jest już jednolita nakłada się ją przy pomocy odpowiednich narzędzi na wymaganą powierzchnię i odczekuje pięć minut w celu całkowitego związania się materiałów. Sprawdza się również podczas prac z zaprawą temperaturę otoczenia, gdyż nie powinna ona być niższa niż + 5 stopni i wyższa niż + 25 stopni Celsjusza.

Ważne przy wykorzystaniu zaprawy szybkowiążącej jest dokładne przygotowanie podłoża. Powinno być ono czyste, pozbawione jakichkolwiek substancji posiadających właściwości obniżające przyczepność. Należą do nich tłuszcze oraz pyły. Przed nałożeniem zaprawy podłoże należy delikatnie zwilżyć wodą, tak aby nie pojawiły się kałuże.